Tre komiker @ Kyrkotorgets terass
Stand-up
Fre 16.05
18:00
Kirkkopuiston Terassi
Längd: kl.18-20
Språk: finska
Lämplighet: 15+
Grupp: -
Land: Finland
Uppträdare: Tommi Mujunen, Arttu Järvinen, Pyry Valtonen
Medverkande: -
Beskrivning: Fredagen den 16 maj intar tre rättframma stand-up komiker scenen på Kyrkotorgets terass som en del av Finfringe-festivalens program! Kom och njut av ett härligt program och den levande stämningen på en vårfredags kväll!
TOMMI MUJUNEN
Tommi Mujunen är den finska komedins champagne: en lätt och festlig stämningshöjare som sprudlar av energi och glädje.
Denna lekfulla lilla ekorre är alltid godhjärtad i sin busighet, och hans pikar är fyllda med värme. Tommi är som en seriehjälte i trotsåldern som får även den suraste att dra på smilbanden. Skål!
ARTTU JÄRVINEN
Arttu Järvinen är ståup komikens Honda Monkey. En blick på honom får en att tro att allt kommer att rasa ihop innan det ens har börjat – men ändå funkar det, varje gång. Hans skarpa, unika iakttagelser och livfulla beskrivningar av pinsamma situationer får publiken att skratta och hålla sig på gott humör långt efter showen.
Arttu vann priset "Årets Nykomling 2022" på Finnish Stand-Up Club – och absolut ingenting annat, någonsin.
PYRY VALTONEN
Pyry Valtonen är den roligaste personen från Sinettä.
En avslappnad Lapplandskille och en charmig pratkvarn. Han får sin energi från norrskenet och sommarnattens ljuva ljus. Han är som en en-mans-cirkus, ett tivoli och en djurpark i ett. Hans shower är fartfyllda men inte alltför farliga. Pyrys framträdanden är som Lapplands natur – du måste uppleva magin själv för att verkligen förstå den.